دفاع رنتزی از برنامه اصلاحات در مقابل صندلی‌های خالی پارلمان!

۲۴ فروردین
0

نخست‌وزیر ایتالیا در پارلمان نیمه‌ خالی‌اش که از سوی اپوزیسیون کشورش بایکوت شده بود، از گل سر سبد برنامه اصلاح قانون اساسی خودش دفاع کرد. این اصلاحیه به‌زودی به رای‌ گذاشته می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، این اصلاحیه که بیش از دو سال است در پارلمان ایتالیا مانده بود، روز سه‌شنبه در مجلس سفلی‌ به رای گذاشته می‌شود و هدف از آن ساده‌سازی روند قانونگذاری است.

ماتئو رنتزی، نخست‌وزیر ایتالیا اکثریت کافی برای تصویب لایحه مذکور را در اختیار دارد اما وی گفته است که اگر این قانون با تایید قاطع ایتالیایی‌ها در همه‌پرسی حمایت نشود، از قدرت کناره‌گیری می‌کند. این رفراندوم برای پاییز برنامه‌ریزی شده است.

جنبش اپوزیسیون “فایو استار” (پنج ستاره) از خارج مجلس سفلی ایتالیا در اعتراض به این لایحه می‌گفت، طرح فوق سیستم کنترل و توازن ایتالیا را از بین می‌برد. این لایحه به صورت موثری از تعداد سناتورهای مجلس علیا (سنا) تا یک سوم می‌کاهد. با این اقدام قدرت سرنگون کردن دولت از سناتورها گرفته می‌شود و علاوه بر این، قدرت آنها برای مسکوت گذاشتن قوانین را به شدت محدود می‌کند. همچنین برخی از اختیارات دولت‌های منطقه‌ای به رم بازگردانده می‌شود.

رنتزی در مقابل صندلی‌های نیمه خالی پارلمان ایتالیا گفت: ما به مدلی از دموکراسی که می‌تواند در تصمیم‌گیری‌ها از آن استفاده شود، نزدیک می‌شویم. دموکراسی‌ای که نتوان از آن استفاده کرد، پیشروی یک دیکتاتوری خواهد بود. دموکراسی درباره فرار از مجلس نیست.

در قانون اساسی سال ۱۹۴۸ ایتالیا برای اینکه قدرت بیش از حدی به یک فرد یا گروهی پس از حاکمیت فاشیستی بنیتو موسولینی داده نشود، دو مجلس در پارلمان ایجاد شد که هر کدام اختیارات برابر دارند و همین امر قانونگذاری را به زحمت می‌اندازد و روند آن را کند می‌کند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code