"اوریون" می‌تواند موجب عقیمی شود

۲۹ فروردین
0

مدیرگروه بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه اظهار کرد: در موارد شدید بیماری اوریون، عوارضی مانند عقیمی هم ایجاد می‌شود.

دکتر علیرضا جانبخش در گفت و گو با خبرنگار سرویس «اجتماعی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، با بیان اینکه اوریون بیماری ویروسی است که در اواخر زمستان و اوایل فصل بهار شایع می‌شود، گفت: این بیماری عمدتا در سنین پنج تا ۱۴ سالگی مشاهده می‌شود.

وی تصریح کرد: دوره نهفتگی این ویروس از زمان ورود به بدن دو هفته است و پس از این مدت بیماری خود را با علائمی مانند تب، سردرد، کسالت و کم اشتهایی و تهوع و استفراق نشان می‌دهد.

جانبخش افزود: بعد از این علائم، ویروس غدد بزاقی بناگوشی را درگیر می‌کند و این درگیری غدد بزاقی در دخترها همراه با درگیری تخمدان‌ها، التهاب آنها و درد شکم است.

این متخصص بیماریهای عفونی تصریح کرد: همچنین این بیماری در پسرها نیز می‌تواند با التهاب بیضه همراه باشد و حتی می‌تواند موجب عقیم شدن فرد شود.

جانبخش افزود: علاوه بر اینها این بیماری می‌تواند در مواردی عوارض مغزی هم بدهد که در آن پرده مغز درگیر می‌شود و این بیماری حتی می‎تواند همراه تشنج هم باشد.

وی در همین راستا توصیه اکید کرد که افراد در صورت مشاهده علائم بیماری حتما به پزشک مراجعه کنند.

وی با بیان اینکه اوریون علائم پوستی ندارد، گفت: این بیماری فقط از طریق تورم مجرای غده بزاقی در دهان خود را نشان می‌دهد.

جانبخش با بیان اینکه واکسن اوریون وجود دارد، گفت: واکسن اوریون، سرخک و سرخجه با هم است و در سن ۱۵ ماهگی تزریق می‌شود.

این متخصص بیماری‌های عفونی با اشاره به قدرت سرایت بالای این بیماری، گفت: اوریون از طریق بزاق و دست‌دادن در صورتی که دست با بزاق دهان تماس داده شده باشد، قابلیت انتقال دارد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code