فعالیت ۲۸ شرکت دانش‌بنیان در استان قم

۳۱ فروردین
0

رییس پارک علم و فناوری قم با اشاره به نقش پارک‌های علم و فناوری در تبدیل ایده به محصول تجاری‌شده گفت: ۲۸ شرکت دانش‌بنیان در استان قم فعالیت دارند که از این تعداد، ۱۵ شرکت دانش‌بنیان تحت پوشش پارک علم و فناوری قم هستند.

سید حسین اخوان علوی در گفت‌وگو با خبرنگار علمی ایسنا منطقه قم، با بیان این‌که فعالیت‌های پژوهشی منبع اصلی تولید علم و دانش است که موجب تعالی و پیشرفت جامعه می‌شود، اظهار کرد: پژوهش اهمیت زیادی در تولید علم دارد و حمایت از پژوهش‌ها، طرح‌ها و ایده‌های علمی و تجاری‌سازی آن‌ها می‌تواند بخش زیادی از خلاهای موجود در عرصه علمی و اقتصادی و اجتماعی را رفع کند.

رییس پارک علم و فناوری قم در مورد جایگاه پژوهش خاطرنشان کرد: علم یکی از محورها و شاخص‌های اصلی پیشرفت و تعالی هر جامعه محسوب می‌شود که بر اساس پژوهش به دست می‌آید؛ در واقع منبع اصلی تولید اطلاعات و دانش جدید حاصل فعالیت‌های پژوهشی است.

وی تصریح کرد: پژوهش در هر موضوع، به هر شکلی و در هر سطحی که انجام شود، تلاشی منسجم و نظام‌مند در جهت توسعه دانش موجود درباره موضوع‌هایی است که با آن‌ها سر و کار داریم.

اخوان علوی اظهار کرد: پژوهش کوششی برای یافتن بهترین راه حل‌های ممکن در جهت حل مشکلات موجود در عرصه‌های مختلف زندگی است، همچنین، پژوهش فعالیتی منسجم برای رسیدن به شناختی روشن‌تر از مفاهیم پیرامون است.

وی با تاکید بر تجاری‌سازی بسیاری از ایده‌ها و پژوهش‌های علمی افزود: اگر بسترهای لازم برای حضور سرمایه گذاران در تجاری سازی پژوهش‌ها و ایده‌ها فراهم شود، می‌توان به خروجی خوبی دست یافت؛ چه بسا پژوهش‌هایی که با کاربردی‌سازی آن‌ها می‌توان در جهت اقتصاد مقاومتی و توسعه اقتصادی کشور گام برداشت.

اخوان علوی در مورد فعالیت‌های پارک‌های علم و فناوری در مسیر کاربردی‌سازی ایده‌های فناورانه عنوان کرد: پارک‌های علم و فناوری جایگاه مهمی در کاربردی سازی ایده‌های علمی دارند و در کشور ما فعالیت شهرک‌های علمی به دهه ۷۰ برمی‌گردد که کم کم توسعه و رشد یافت و در حال حاضر در کشور ۳۷ پارک علم و فناوری داریم.

وی خاطرنشان کرد: ترکیب پارک و علم و فناوری یک ترکیب خاص است، همان طور که پارک‌ها محل رشد و نمو گیاهان هستند؛ این پارک‌ها نیز محل پویایی و تکامل فناوری‌هایی هستند که در بیرون از پارک به وجود آمده‌اند و در این پارک‌ها فرصتی برای پویایی و رشد پیدا می‌کنند.

رییس پارک علم و فناوری قم تصریح کرد: مراکز علمی همانند دانشگاه‌ها ممکن است که امکانات و ظرفیت‌هایی را برای کاربردی‌سازی پژوهش‌ها و فناوری‌ها نداشته باشند، اما در پارک‌های علم و فناوری بسیاری از ایده‌ها می‌توانند به فرصت تجاری‌سازی دست پیدا کنند.

وی گفت: پارک علم و فناوری کمک می‌کند تا ایده‌ها به محصول تجاری شده تبدیل شوند و در این پارکها از صاحبان ایده پشتیبانی می‌شود، همچنین ارائه خدمات تخصصی مشاوره‌ای و توسعه زیرساختهای فعالیت پژوهشگران، تبدیل ایده‌های فناورانه به محصول در قالب شرکتهای حرفه‌ای و دانش‌بنیان در فضای رقابتی از جمله اهداف این پارک‌هاست.

اخوان علوی در مورد شرکت‌های تحت پوشش پارک‌های علم و فناوری در قم گفت: در حال حاضر ۶۳ شرکت و دو مرکز رشد علوم انسانی و مرکز رشد جامع تحت پوشش پارک علم و فناوری در استان قم هستند که در مرکز رشد علوم انسانی ۲۲ شرکت فناور و در مرکز رشد جامع ۲۰ واحد فناور مستقر هستند.

وی عنوان کرد: تسهیلاتی در اختیار ۳۰ شرکت‌ مستقر در پارک علم و فناوری قم قرار داده شده است که از منابع مختلفی تامین می‌شوند تا ایده‌های برتر با حمایت و پشتیبانی لازم کاربردی شوند.

وی با بیان این‌که ۲۸ شرکت دانش‌بنیان در استان قم فعالیت دارند که این میزان بیشتر از میانگین کشوری است، خاطرنشان کرد: از این تعداد، ۱۵ شرکت دانش‌بنیان تحت پوشش پارک علم و فناوری قم هستند و مابقی نیز زیر نظر سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم فعالیت دارند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code