سالانه ۶۰۰ نفر در آذربایجان‌شرقی بر اثر ابتلا به دیابت می‌میرند

۰۲ اردیبهشت
0

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز اظهار کرد: سالانه ۶۰۰ نفر بر اثر ابتلا به دیابت در استان می‌میرند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه آذربایجان‌شرقی، دکتر جعفر صادق تبریزی در جمع خبرنگاران گفت: شعار سال سازمان بهداشت جهانی، غلبه بر دیابت انتخاب شده است که نشان از اهمیت کنترل بیماری دیابت در جوامع امروزی دارد.

وی ادامه داد: در ایران روزانه ۸۰۰ تا ۸۵۰ نفر فوت می کنند که فوت بر اثر بیماری‌های قلبی و عروقی سهم ۴۶ درصدی دارد.

صادق تبریزی افزود: عوامل بسیاری در بروز بیماری‌های غیر واگیر نقش دارند که از آن جمله می توان مصرف ناکافی میوه و سبزی، مصرف سیگار و قلیان، فعالیت فیزیکی کم، چاقی و اضافه وزن، فشار خون بالا، قند خون بالا، کلسترول خون بالا و استرس را نام برد.

وی با بیان اینکه دیابت، شایعترین بیماری ناشی از اختلال متابولیک در دنیا است، گفت: بیش از ۹۰ درصد بیماران، مبتلا به دیابت نوع دوم بوده و اغلب مبتلایان بالای ۴۰ سال و چاق هستند که به علت شیوع کم تحرکی و چاقی در نوجوانان، متاسفانه در سنین پایین نیز دیده می‌شود.

صادق تبریزی گفت: در حال حاضر ۴۲۲ میلیون نفر در دنیا مبتلا به دیابت بوده و ۱٫۵ میلیون نفر بر اثر ابتلا به این بیماری فوت می‌کنند.

وی با اشاره به برنامه های دانشگاه علوم پزشکی تبریز در خصوص این بیماری گفت: ادغام برنامه کنترل بیماری‌های غیر واگیر در نظام مراقبت های بهداشتی درمانی اولیه، توسعه مراکز سلامت و پوشش همه مردم استان، تشکیل پرونده الکترونیک سلامت، غربالگری عوامل خطر و بیماریهای غیر واگیر، یکسان سازی درمان و مراقبت بیماری با اجرای راهنماهای بالینی، برنامه اصلاح شیوه زندگی و اجرای برنامه خود مراقبتی از جمله اقدامات دانشگاه علوم پزشکی تبریز در این خصوص است.

صادق تبریزی اضافه کرد: حدود پنج درصد جمعیت بالای ۳۰ سال روستایی و هفت درصد جمعیت شهری مبتلا به دیابت هستند به طوری که مرگ ناشی از بیماری دیابت در استان حدود ۶۰۰ نفر در سال است.

وی با اشاره به هسته های کلیدی سند تدبیر توسعه استان در بخش سلامت گفت: ارتقای نظام ارائه خدمات سلامت در جامعه و بهبود سبک زندگی در جامعه دو مولفه موثر در پیشگیری از بیماری دیابت در جامعه هستند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز بر پیشگیری از عوامل خطر بیماری دیابت و شناسایی افراد مبتلا به این بیماری تاکید کرد و گفت: درمان بیماران شناسایی شده، ثابت نگه داشتن شیوع بیماری دیابت و پیشگیری از عوارض در بیماران شناسایی شده نیز پروسه حائز اهمیتی است.

وی توصیه کرد که با کاهش ۱۰ درصد وزن با روزانه ۳۰ دقیقه پیاده روی سریع تا ۱۱ سال بروز دیابت را به تاخیر انداخته و ۲۰ درصد از ابتلا به بیماری پیشگیری کنیم.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code