نمک‌زدایی از آب اقیانوس با فیلترهایی به ضخامت یک لایه اتم

۰۲ اردیبهشت
0

فرآیند حذف نمک و مواد ذره‌ای از آب اقیانوس به منظور تهیه آب آشامیدنی یا نمک‌زدایی پروسه‌ای دشوار و وقت‌گیر بوده و به تجهیزات پیشرفته و صرف انرژی بسیار زیادی نیاز دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – منطقه خراسان و به نقل از اینهبیتت، محققان از ایجاد فیلترهای جدیدی برای تصفیه نمک خبر می‌دهند که می‌تواند ۲۰درصد مصرف انرژی را کاهش دهد. این فیلترهای خارق‌العاده می‌توانند در نواحی که آب آشامیدنی کمیاب بوده و در عین حال مردم از کمبود منابع انرژی رنج می‌برند، وارد عمل شده و رویای نمک‌زدایی از آب دریا را به واقعیت تبدیل کند.

این ماده فیلترکننده Perforene نامیده شده و از لایه نازکی از گرافن تشکیل شده است. گرافن یک ماده کربن پایه است که به خاطر کشش و دوام باورنکردنی‌اش شهرت دارد.

فیلتر ساخته شده از گرافن بسیار نازک است و درحقیقت تنها به اندازه یک لایه اتم ضخامت دارد. به همین دلیل فرآیند نمک‌زدایی به فشار بسیار زیادی که معمولا برای هُل دادن آب از بین یک لایه ضخیم استفاده می‌شود، نیازی ندارد. به این ترتیب این اختراع جدید یک راه میان‌بر در فرآیند نمک‌زدایی از آب شور ایجاد کرده و به حفظ وقت و انرژی کمک می‌کند.

نبوع به کار رفته در این اختراع این است که سوراخ‌های موجود در فیلتر تنها ۱۰۰ نانومتر قطر دارند که به اندازه کافی بزرگ است که به مولکول‌های آب اجازه عبور از داخل فیلتر را داده و در عین حال به اندازه کافی کوچک است که ذرات نمک را در خود گیر بیندازد. محققان می‌گویند فیلتر جدید مزایای زیادی دارد از جمله این که ۵۰۰ بار نازک‌تر و هزاران بار قوی‌تر از بهترین فیلترهایی است که در حال حاضر در بازار وجود دارند. انرژی و فشار مورد نیاز برای فیلتراسیون نمک با استفاده از این فیلترها ۱۰۰ بار کمتر است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code