مولفه‌های اجتماعی، عامل بیش از ۷۰ درصد مشکلات سلامت

۰۶ اردیبهشت
0

معاون اجتماعی وزیر بهداشت گفت: مولفه‌های اجتماعی و اقتصادی سلامت، فرایندهایی چند وجهی است که مدیریت آنها نیازمند افزایش مشارکت بین بخشی است.

دکتر سید محمدهادی ایازی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به اینکه، مولفه‌های اجتماعی سلامت بیش از ۷۰ درصد مشکلات سلامت را تشکیل می‌دهند که خارج از نظام سلامت بر سطح سلامت مردم تاثیرگذارند، گفت: مهم‌ترین راه کنترل بیماری‌های شایع و همچنین آسیب‌های اجتماعی، توجه به مولفه‌های اجتماعی موثر بر سلامت است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: معاونت اجتماعی با هدف کاهش مشکلات ناشی از آسیب‌های اجتماعی مانند فقر ناشی از بیماری‌های مزمن و صعب العلاج یا اعتیاد و … که منجر به بروز بیماری‌هایی می‌شود و حوزه بهداشت و درمان را درگیر خود می‌کند، ایجاد شده است.

معاون اجتماعی وزیر بهداشت افزود: باید ساختار نظام سلامت و همچنین سیاست‌های کلان بر اساس توجه به مولفه‌های اجتماعی بر سلامت باشد تا نابرابری‌های اجتماعی در بازه زمانی مشخص به حداقل خود برسد.

وی در پایان با بیان اینکه مولفه‌های اجتماعی سلامت یک فرایند چند وجهی است، گفت: انتظار است برنامه‌های مرتبط با عدالت در سلامت با همت همه دولت‌ها، دستگاه‌های اجرایی، حمایت مردم و حمایت نهادهای غیردولتی، منطقه‌ای و جهانی، محقق شود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code