کاهش ۲۰ تا ۳۰ هزار قلاده ای جمعیت فک خزر طی چند سال اخیر

۰۹ اردیبهشت
0

به همت معاونت پژوهشی و فناوری ، کارگاه آموزشی آشنایی با پروژه حفاظت از گونه های مختلف فک خزری ، چهارشنبه ۸ اردیبهشت ماه در تالار خلیج فارس دانشگاه علوم کشاورزی ومنابع طبیعی گرگان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،منطقه گلستان، لنی هارت، رییس و موسس مرکز درمانی و تحقیقات فک کشور هلند در این کارگاه گفت: هدف پروژه حفاظت از فک خزری ایجاد محیط زیستی سالم برای این‌گونه از جانوران است.

وی افزود: در این راستا ماهیگیران و افراد بومی می‌توانند بیشترین کمک را داشته باشند و وظیفه مردم منطقه است که نگران آینده دریای خزر باشند. در این راستا، آموزش، تحقیقات و ارتقاء شرایط معیشتی افراد بومی راهگشا است .

محقق و مسئول پروژه حفاظت از فک خزری تصریح کرد: فک سمیل سلامت دریای خزر به شمار می رود و آلودگی، شکار مستقیم، صید بی‌رویه، تغییرات اقلیمی و حضور انسان در سواحل از مهم‌ترین عوامل تهدیدکننده فکهای خزری است.

به گفته وی، برای کمک به حفظ فک‌ها نیاز به کمک مردم بومی داریم و بدون آن‌ها نمی‌توانیم حتی کارهای تحقیقاتی انجام دهیم، درمان و بازتوانی این جانوران نیز مهم است و دانشگاه می‌تواند تأثیرگذار باشد.

هارت اظهار کرد: بر اساس آماری که در سال ۲۰۰۶ در دریای خزر گرفته شد، یک‌صد هزار قلاده فک در این منطقه زندگی می‌کردند اما در آمارگیری سال ۲۰۱۳ که تنها در بخشی از منطقه انجام شد تعداد ۷۰ تا ۸۰ هزار قلاده ذکرشده است.

وی تأکید کرد: این ارقام در حالی است که نزدیک به نیم‌قرن پیش فکهای خزری نزدیک به یک‌میلیون قلاده جمعیت داشتند.

هارت تصریح کرد: هم‌اکنون دو نقطه آشوراده و منطقه حفاظت‌شده بوجاق در ایران برای پروژه حفاظت و درمان فکهای خزری در نظر گرفته‌شده است.

وی گفت: راه اندازی مرکز درمانی و تحقیقاتی فوک خزری در جزیره آشوراده به عنوان گام نخست برای حفاظت از این گونه است که در این مدت توانستیم ۷۵ فوک که در دام صیادان گرفتار شده و یا زخمی شده بودند را پس از درمان و بازتوانی در دریای خزر رهاسازی کنیم.

هارت تصریح کرد: قرار است جلسه ای در کشور آذربایجان با حضور نمایندگان ۵ کشور حاشیه این دریا و نماینده ای از سازمان ملل، برگزار شود که امیدواریم مسائل مربوط به حفاظت فک خزری را در قالب پروتکل هایی تدوین به تصویب برسد.

وی تأکید کرد: استفاده از ظرفیت دانشگاه ها برای انجام کارهای تحقیقی به منظور درمان و بازتوانی فک خزری مهم است.

هارت برسرمایه گذاری به منظور استفاده از ظرفیت دانشگاه ها در این حوزه به ویژه در استان گلستان تاکید کرد و همچنین از انجام مرحله نخست نمونه برداری از بیماری عفونی فک خزری خبر داد و گفت: نمونه های جمع آوری شده در اختیار دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان قرار گرفته است.

به گزارش ایسنا، فک خزری یکی از کوچکترین گونه فک های بدون گوش است. این گونه سگ آبی یکی از پستانداران کمیاب آبزی دنیا بوده که فقط در دریای خزر و رودخانه های منتهی به آن زندگی می کند.

فک خزری زندگی اجتماعی داشته و در دسته های بزرگ مشاهده می شود، مهمترین اندام حسی فک مانند سایر سگ های آبی سبیل های آن می باشد که این حیوان را قادر می‌کند بدون حس بینایی و شنوایی به شکار ماهی در زیر آب بپردازد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code