زندگی سنتی، عامل بروز خشونت در خراسان‌شمالی

۱۱ اردیبهشت
0

یک استاد جامعه شناسی گفت: وجود زندگی سنتی مهمترین عامل خشونت در استان است.

مهدی نوری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان‌شمالی، با اشاره به اینکه برخی از رفتارها از پدر و مادر به ارث می‌رسند، افزود: برخی از رفتارها نیز وجود دارند که افراد می‌توانند آن‌ها را از محیط اطراف یاد بگیرند و امکان تغییر در آنها نیز وجود دارد که خشونت یکی از این رفتارهاست.

وی با بیان اینکه خراسان‌شمالی استانی است سنتی و بیشتر افراد در آن به شغل کشاورزی و دامپروری مشغول هستند، توضیح داد: ذات این شغل‌ها به گونه‌ای است که باید برای دوام در طبیعت کمی خشن بود و این امر سبب شده تا بر روی افراد تاثیر‌گذار باشد اما می‌توان این روحیه را کنترل کرد و یا تغییر داد.

نوری ادامه داد: در جامعه سنتی آداب و رسوم بسیار مهم است، ابهت مردم باید حفظ شود، حرف اول در خانواده باید دستور مرد باشد و کسی نباید روی آن حرفی بزند و مشورت معنا و مفهوی نخواهد داشت. این رفتارها در خانواده سبب می‌شود تا افراد آن را در جامعه نیز اجرایی کنند، در نتیجه پدیده نابهنجار خشونت به وجود آید.

این استاد دانشگاه بیان کرد: افراد جوان نیز اینگونه رفتارها را در خانواده فرا گرفته‌اند و برای آنها عادی شده است و فکر می‌کنند رفتار و کارهایی که در جامعه انجام می‌دهند، درست است. به عنوان مثال زمانیکه تصادفی رخ می‌دهد، دو طرف به زد و خورد و به بی احترامی کردن می‌پردازند این در حالیست که اگر فرد تقصیر کار قبول کند که مقصر است و معذرت خواهی کند هیچ گاه رفتارهای خشونت آمیز بوجود نخواهد آمد.

نوری، حاکم بودن نظام مرد سالاری را یکی دیگر از مشکلاتی دانست که موجب بروز خشونت در استان شده است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code