تلاش وزارت علوم برای دانش‌بنیان شدن حوزه پدافند غیرعامل در کشور

۱۲ اردیبهشت
0

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به تربیت نیروی متخصص، اجرای پروژه‌های تحقیقاتی مشترک را از جمله تعهدات این وزارتخانه در همکاری مشترک با سازمان پدافند غیر عامل دانست و گفت: امیدواریم این همکاری زمینه دانش‌بنیان شدن حوزه پدافند غیر عامل را در کشور فراهم کند.

به گزارش خبرنگار علمی ایسنا، دکتر محمد فرهادی در مراسم امضای تفاهم‌نامه وزارت علوم با سازمان پدافند غیر عامل با اشاره به رشد سریع فناوری‌ها و تجهیزات آزمایشگاهی بر ضرورت توجه به پدافند غیر عامل تاکید کرد و افزود: تهدیدات بیولوژیکی، فضای سایبری و جنگ اقتصادی نمونه‌هایی از تهدیداتی است که جوامع با آن روبرو هستند، از این رو لازم است تا نسبت به این تهدیدات آگاهی علمی داشته باشیم. لذا تاکید داریم که بر اساس آگاهی‌های علمی می‌توان وارد حوزه مقابله با تهدیدات شد.

وی ادامه داد: مقابله با تهدیدات موجب ارتقای پایداری علمی و تسهیل در مدیریت در حوزه پدافند غیر عامل خواهد شد.

وزیر علوم تربیت نیروی انسانی را از ماموریت‌های مهم وزارت علوم و دانشگا‌ه‌ها دانست و تصریح کرد: مجموعه وزارت علوم و دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها برنامه‌های خود را بر تربیت نیروی انسانی مطلع، کارآمد و آگاه متمرکز کرده‌اند.

وی با اشاره به نقش دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی در توسعه فناوری‌های نوین گفت: ما باید در سطح آموزش عالی ومحیط‌های آموزشی و پژوهشی برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌گذاری‌های خود را ساماندهی کنیم تا بتوانیم در حوزه پدافند غیر عامل در سطوح مختلف علمی و پژوهشی وارد شویم.

فرهادی با اشاره به امضای تفاهم‌نامه میان وزارت علوم و سازمان پدافند غیر عامل، توسعه مراکز آموزش عالی را از تعهدات این وزارتخانه نام برد و گفت: علاوه بر آن وزارت علوم متعهد شده است تا در زمینه تربیت نیروی انسانی متخصص در حوزه پدافند غیر عامل برنامه‌ریزی کند.

وزیر علوم بازنگری برنامه‌های درسی دانشگاه‌ها را از دیگر برنامه‌های این وزارتخانه نام برد و خاطرنشان کرد: علاوه بر آن وزارت علوم متعهد به اجرای پروژه‌های تحقیقاتی متناسب با موضوع تهدید غیر عامل شده است.

فرهادی با تاکید بر این که عرصه پدافند غیر عامل منحصر به یک شهر نمی‌شود، ادامه داد: عرصه پدافند غیر عامل در گستره جغرافیایی کشور است، از این رو حتی باید فراتر از مرزهای کشور آمادگی در این حوزه وجود داشته باشد.

وزیر علوم با تاکید بر این که لازم است حوزه پدافند غیر عامل دانش بنیان شود، ابراز امیدواری کرد که این تفاهم‌نامه این زمینه را فراهم کند.

فرهادی همچنین با اشاره به رشد علمی ایران خاطرنشان کرد: رشد علمی ایران در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ متوقف نشده است و علاوه بر آن، تعدادی از دانشگاه‌های کشور در ردیف ۵۰۰ تا ۷۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار گرفته‌اند.

وی با بیان این که ۸ تا ۱۰ دانشگاه ایران جزو دانشگاه‌های برتر دنیا است، اضافه کرد: همچنین ۲۰۰ نفر از اساتید کشور در زمره دانشمندان برتر جهان قرار دارند.

وزیر علوم از ارائه طرح آمایش آموزش عالی خبر داد و گفت: در این طرح ارتقای آموزش عالی، تجهیز و تاسیس آزمایشگاه‌های مرکزی، راه‌اندازی دوره‌های تحصیلات تکمیلی و رشته‌های جدید و بین رشته‌ای دنبال می‌شود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code