نیروگاه هینکلی پوینت پرهزینه‌ترین بنای جهان

۱۲ اردیبهشت
0

درست یا غلط؟ یک نیروگاه انرژی هسته‌ای در جنوب غربی بریتانیا پرهزینه‌ترین بنا بر روی زمین خواهد بود. این ادعایی است که درباره نیروگاه هینکلی پوینت در سامرست می‌شود اما آیا چیز دیگری تاکنون تا این اندازه هزینه دربر داشته است؟

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) به نقل شبکه بی بی سی، موسسه خیریه محیط زیستی گرین‌پیس در دادخواستی که علیه این پروژه در ماه گذشته برپا کرد، گفت: هینکلی قرار است پرهزینه‌ترین بنا بر روی زمین باشد. خوشبینانه‌ترین گمانه‌زنی‌ها برآورد می‌کنند که هزینه هینکلی می‌تواند از مرز ۲۴ میلیارد پوند (۳۵ میلیارد دلار) عبور کند.

این رقم شامل پرداخت تخمینی سود پول‌های قرضی می‌شود اما ترتیبات مالی هینکلی چنان غیرشفاف است که ارزیابی دقیق هزینه‌هایی آن غیرممکن است. با این حال حتی اگر شما فقط به هزینه ساخت بپردازید، هزینه آن هنوز بالاست – طرف قرارداد اصلی یعنی شرکت الکتریک دو فرانس EDF آن را ۱۸ میلیارد پوند (۲۶ میلیارد دلار) برآورد می‌کند. با این مبلغ شما می‌توانید جنگل کوچکی از برج خلیفه بسازید که بلندترین بنای جهان در دوبی است و با هزینه ناچیز یک میلیارد پوند (۱٫۵ میلیارد دلار) ساخته شد. هم‌چنین شما می‌توانید بیش از ۷۰ مایل تونل شتاب‌دهنده ذرات بسازید. تونل برخورد دهنده بزرگ هادرون که در مرز بین فرانسه و سوییس به منظور کشف رازهای کائنات با هزینه صرفا ۴ میلیارد پوند (۵٫۸ میلیارد دلار) ساخته شده است.

گران‌قیمت‌ترین پلی که تاکنون ساخته شده پل خلیج اوکلند در سان فرانسیسکو است که به منظور مقاومت در برابر قوی‌ترین زمین لرزه‌هایی که لزره‌شناسان ممکن است تا ۱۵۰۰ سال آینده انتظار آن را داشته باشند،‌ طراحی شد. هزینه ساخت این پل ۴٫۵ میلیارد پوند (۶٫۵ میلیارد دلار ) بود.

اما چرا نیروگاه هسته‌ای هینکلی سی تا این اندازه پرهزینه است؟

استیو توماس، پروفسور بازنشسته سیاست انرژی در دانشگاه گرینویچ در این باره گفت:‌ نیروگاه‌های انرژی هسته‌ای پیچیده‌ترین تجهیزاتی هستند که آن‌ها را می‌سازیم. هزینه نیروگاه‌های هسته‌ای در طول تاریخ با بروز حوادث هسته رو به افزایش هستند و ما اقداماتی را انجام می‌دهیم تا با خطرات آن مقابله کنیم.

در مقایسه تاسیسات انرژی هسته‌ای جدید بریتانیا، سایزول بی، که در سال ۱۹۹۵ تکمیل شد فقط ۲٫۳ میلیارد پوند (۳٫۴ میلیارد دلار) هزینه داشت که معادل ۴٫۱ میلیارد پوند (۶ میلیارد دلار) رقم امروزی است.

هیچ نیروگاه انرژی هسته‌ای در قرن کنونی در اروپا تکمیل نشده است – آن نیروگاه‌هایی که در سال‌های اخیر ساخته شده‌اند در کشورهایی مانند چین یا هند قرار دارند و استیو توماس معتقد است که ارقام ساخت این نیروگاه‌ها موثق نیست.

درباره بناهای تاریخی چطور؟ آیا هرم بزرگ مصر می‌تواند نیروگاه هینکلی سی را تحت‌الشعاع قرار دهد؟

به دست آوردن هزینه چیزی که بیش از ۴۵۰۰ سال قبل ساخته شده چالش‌های زیادی را به وجود می‌آورد اما در سال ۲۰۱۲ شرکت ساخت و ساز ترنر برآورد کرد که می‌تواند این هرم را با هزینه‌ای بین ۷۵۰ میلیون پوند (۱٫۱ میلیارد دلار) و ۹۰۰ میلیون پوند (۱٫۳ میلیارد دلار) بسازد.

این رقم شامل ۵۰۰ میلیون پوند (۷۳۰ میلیون دلار) برای سنگ و ۴۰ میلیون پوند (۵۸ میلیارد دلار) برای ۱۲ جرثقیل می‌شود. با این حال این شرکت تخمین زد که فقط ۶۰۰ کارگر برای این کار کفایت می‌کند. این در حالی است که در زمانی که جرثقیل‌ها فقط اهرم‌های سبک و اولیه بودند ساخت هرم اصلی با حضور ۲۰ هزار کارگر انجام شد.

دیوار بزرگ چین پروژه‌ای به مراتب بزرگ‌تر از اهرام مصر بود. با ۵۵۰۰ مایل طول، وسعت دیوار چین مطمئنا بزرگ‌تر است. این بنا در واقع تعداد زیادی دیوار است که در طول دو هزاره به یکدیگر وصل شده‌اند که تعریف بنا را بسط می‌دهد.

خاندان سلطنتی آل سعود در حال نوسازی مسجد النبی در مکه با هزینه گزارش شده حدود ۱۶ میلیارد پوند (۲۳ میلیارد دلار) است. اما این رقم شامل یک مسیر جدید و ریل قطار است.

رقیب دیگر فرودگاه بین‌المللی هنگ کنگ است که در جزیره‌ای مصنوعی با هزینه ۱۳٫۷ میلیارد پوند (۲۰ میلیارد دلار) در سال ۱۹۹۸ ساخته شد. – معادل ۲۰٫۱ میلیارد پوند (۲۹ میلیارد دلار) در قیمت‌های امروزی.

استیو توماس در این باره گفت: ما فقط دو راکتور در هینکلی می‌سازیم. ترکیه قراردادی برای ساخت ۴ راکتور دارد، آفریقای جنوبی در شرف ارائه پیشنهاد ساخت ۶ راکتور است.

وی ادامه داد: زمانی که شما دستور ساخت ۶ راکتور را می‌دهید، هزینه آن سه برابر هینکلی خواهد شد.

پرهزینه‌ترین بنا بر روی زمین هرچه که باشد، در آسمان چیزی هست که همه این‌ها را تحت الشعاع قرار می‌دهد. ایستگاه فضایی بین‌المللی با برچسب قیمت ۱۰۰ میلیارد یورو (۷۷٫۶ میلیارد پوند یا ۱۱۰ میلیارد دلار).

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code