«آشوب هندسی» آغاز شد

۱۳ اردیبهشت
0

نمایشگاه نقاشی‌خط‌های جعفر سروی با عنوان «آشوب هندسی ۴» افتتاح شد.

به گزارش ایسنا، سروی درباره‌ی این آثار اظهار کرد: در این نمایشگاه ۱۷ اثر نقاشی‌خط از چهارمین مجموعه «آشوب هندسی» به نمایش درآمده است. بیشتر این آثار ۱۴۰ در ۱۴۰ سانتی‌متر هستند و با تکنیک ترکیب مواد و اکریلیک کار شده‎اند.

او افزود: من به دلیل تحصیل در رشته هنر، با نقاشی آشنا هستم. خوشنویسی را نیز به‌شکل حرفه‏‌ای دنبال کرده‎ام و از پنج سال قبل در زمینه نقاشی‎خط کار می‎کنم. اساس کارهای من نیز خط نستعلیق است و به‌طور کلی قاعده خط را در کارهایم رعایت می‏‌کنم.

این هنرمند درباره‌ی مجموعه جدید کارهای خود نیز گفت: در این آثار بیشتر از اشعار مولانا و در بعضی نیز از آیات قرآن استفاده کرده‌ام. بیشتر این آثار حول محور محتوای متن کار شده و فرم، فضا و ترکیب‎بندی آثار نیز با توجه به معنایی که در یک شعر یا آیه قرآن وجود دارد، انتخاب شده است. به این ترتیب می‎توان گفت فضای این آثار به تناسب معنا و مفهوم ترکیب شده است.

سروی درباره‌ی انتخاب رنگ در این آثار نیز گفت: فرم و انتخاب رنگ در این آثار با توجه به ذائقه‌ی درونی خودم و گاه به‌شکل بداهه کار شده است. البته تلاش بسیاری نیز در این روند وجود داشته است تا آثار حالتی رمزگونه داشته باشند. در واقع نوعی آشکار نبودن در این آثار وجود دارد و به راحتی نمی‌‏توان معنا و مفهوم خاصی را از آن‌ها استنباط کرد. به همین دلیل مخاطب به رمزگشایی آثار علاقه‌مند شده و به آن‌ها جذب می‏‌شود. رنگ و خط در این آثار کمک کرده‎اند تا فضایی خاص ایجاد شود، فضایی که قبلا وجود نداشته و به شکل بداهه ساخته شده است.

جعفر سروی متولد ۱۳۵۰ در تکاب است. او در دانشکده هنر دانشگاه تهران تحصیل کرده و دارای درجه فوق ممتاز و مدرس انجمن خوشنویسان است. این هنرمند پیش از این نمایشگاه‎های بسیاری در زمینه خوشنویس و نقاشی‎خط نیز داشته است.

نمایشگاه «آشوب هندسی ۴» تا ۲۰ اردیبهشت‌ماه در گالری «ترانه باران» به نشانی خیابان شریعتی، پل رومی، خیابان شریفی‌منش، نبش کوچه لادن، شماره ۲۷، واحد ۲ میزبان علاقه‌مندان است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code