لغو روادید ترکیه با قبرس یونان‌نشین در راستای توافق با اتحادیه اروپا

۱۴ اردیبهشت
0

یک مقام ترکیه‌ اعلام کرد: به دنبال توافق اتحادیه اروپا و ترکیه، اتباع قبرس یونان‌نشین دیگر برای سفر به ترکیه نیازی به اخذ ویزا نخواهند داشت اما این مساله بدان معنی نیست که ترکیه این منطقه را به رسمیت شناخته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، بر اساس اطلاعیه منتشر شده در یک روزنامه رسمی ترکیه، کابینه این کشور طرح لغو ویزا برای شهروندان اروپایی برای سفر به ترکیه را تصویب کرده است، البته در صورتیکه اروپا نیز این اقدام را برای شهروندان ترکیه انجام دهد.

این اقدام یکی از ۷۲ شرط ملزم شده از سوی بروکسل برای دستیابی به توافق با ترکیه درباره لغو روادید است.

یکی از موانع بزرگ در روابط ترکیه با اتحادیه اروپا، خودداری آنکارا از به رسمیت شناختن قبرس (یونانی‌نشین) به عنوان عضو اتحادیه اروپا است.

وی ادامه داد: در حال حاضر اتباع قبرس یونانی‌نشین می‌توانند به ترکیه سفر کنند، اما باید به صورت جداگانه ویزا بگیرند. ولی بر اساس این قرارداد می‌توانند آزادانه سفر کنند.

هم چنین کاتیا ادلر، سردبیر بخش اروپا در بی‌ بی‏ سی می‌گوید در صورتی که کمیسیون اروپا در نشست روز چهارشنبه خود رسما با این درخواست موافقت کند، دولت ترکیه ملزم به رعایت شروط متعددی خواهد شد، از جمله بهبود وضعیت آزادی بیان، حق محاکمه منصفانه و تضمین حقوق اقلیت‌ها.

این در حالیست که دولت ترکیه به طور فزاینده‌ به نقض آزادی‌های اساسی و برخورد شدید با رسانه‌ها و مخالفان متهم است.

به گفته ناظران، مقامات اتحادیه اروپا نگرانند که اگر بخش مربوط به «ویزای» توافق تازه اتحادیه با ترکیه، اجرایی نشود، آنکارا از اجرای تعهدش مبنی بر مقابله با عبور پناهجویان به سمت اروپا سر باز بزند.

براساس توافق مذکور، پناهجویانی که خود را به یونان می‌رسانند در صورتی که تقاضای پناهندگی آن‌ها رد شود به ترکیه بازگردانده می‌شوند.

در مقابل هر پناهجویی که از یونان به ترکیه بازگردانده می‌شود، یک پناهجوی سوری ساکن اردوگاه‌های ترکیه به کشورهای اروپایی فرستاده می‌شود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code