سیاست‌ها و برنامه‌های فرهنگی ستاد اقامه نماز در سال ۹۵

۱۵ اردیبهشت
0

معاون فرهنگی، آموزشی و پژوهشی ستاد اقامه نماز ضمن تشریح برنامه‌های این ستاد در سال جاری، برگزاری ۱۰۰ نشست تخصصی نماز در سطح دانشگاه و مراکز آموزش عالی کشور را از اهم این سیاست‌ها اعلام کرد.

منصور سرگزی در گفت‌وگو با خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اعلام سیاست‌های آموزشی و پژوهشی ستاد اقامه نماز در سال ۹۵ اظهار کرد: ستاد اقامه نماز در حوزه فرهنگ و پژوهش تلاش دارد تا بتواند منویات مقام معظم رهبری در باب ترویج و توسعه نماز را برآورده کند و به نوعی نماز را در جامعه به منصه ظهور و بروز برساند.

وی تاکید کرد: از جمله سیاست‌های ستاد اقامه نماز به ویژه در حوزه آموزش و پژوهش تحقق منویات رهبری و ترویج و ساماندهی برنامه‌هایی است که به اجرای نماز در جامعه کمک کند. بر اساس همین رویکرد ما ظرفیت‌ها و کادرسازی‌های که لازم است را شناسایی کرده‌ایم تا بتوانیم از گروه‌های موثر جامعه و به ویژه قشر فرهنگی آن بهره ببریم. ما برای ترویج نماز در جامعه یک سری از بخش‌ها را هدف قرار داده‌ایم تا بتوانیم از ظرفیت آن‌ها بیشتر استفاده کنیم از جمله این بخش‌ها روستا‌ها، ‌مناطق محروم، بازار، مراکز درمانی و… هستند.

معاون فرهنگی، آموزشی و پژوهشی ستاد اقامه نماز یادآور شد: ما در سال ۱۳۹۵ سعی کرده‌ایم که از رویکرد‌های فرهنگی دانشجویان بهره زیادی ببریم و بر همین اساس در سطح دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور ۱۰۰ نشست تخصصی با موضوع نماز با مشارکت وزارت علوم و بهداشت و دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می‌کنیم.

سرگزی تاکید کرد: از دیگر برنامه‌های ما بحث توانمند سازی زوج‌های جوان در بخش توجه به نماز است و ما سعی کرده‌ایم که از ظرفیت‌های زوج‌های جوانی که در دانشگاه‌ها هستند برای پیشبرد این هدف بهره ببریم. ما در سال گذشته برای ترویج اقامه نماز به برنامه‌های جدیدی ورود پیدا کردیم که بسیار موثر بود و امسال هم درصدد هستیم تا بتوانیم از آن ظرفیت‌ها بهره ببریم از جمله آن‌ها این که در دو هزار مسجد نماز صبح را اقامه کردیم و امسال هم می‌خواهیم به سراغ مساجدی برویم که نماز صبح در آن‌ها اقامه نشده است و امسال آن‌ها را جزء آمار و هدف خود قرار داده‌ایم.

وی عنوان کرد: ما از ظرفیت بازاریان نیز بهره برده‌ایم و در ۳۰۰ مرکز استان و شهرستان که به نوعی با بازاریان در ارتباط هستند از ظرفیت آن‌ها بهره برده‌ایم تا بتوانیم به اهداف خود برسیم به همین جهت در هفته گذشته با اتاق اصناف، صنعت و معدن و تجارت برنامه‌هایی داشته‌ایم.

معاون فرهنگی، آموزشی و پژوهشی ستاد اقامه نماز یادآور شد: ‌ یکی دیگر از برنامه‌های ما برگزاری سه هزار و ۵۰۰ نشست دانش آموزی با موضوع نماز است که قریب به ۵۰۰ هزار دانش آموز دوره دوم متوسطه از دختر و پسر در این طرح شرکت کردند و هم‌چنین برای ۵۰۰ هزار نفر از والدین دانش آموزان نیز نشست‌هایی با رویکرد توانمندسازی والدین برای دعوت به نماز برگزار کرده‌ایم.

سرگزی تصریح کرد: هم‌چنین جشنواره فیلم نامه نویسی نماز در کشور داریم و هدف ما دسترسی به محتویات ناب و جدید در موضوع نماز است که بتوانیم سوژه‌ها و قصه‌های ناب را در قالب فیلم نامه با موضوع نماز داشته باشیم و از تولیداتی که در این راستا باشد حمایت می‌کنیم.

وی گفت: ما در سال گذشته در ۹۶ بیمارستان طرح سلامت معنوی را داشته‌ایم که قریب به ۱۰ هزار پرستار و بهیار در این طرح شرکت کردند و آن‌ها احکام نماز بیماران را در شرایط مختلف جسمی فراگرفتند. امسال هم درصدد هستیم که این طرح را در ۱۰۰ بیمارستان منتخب که عمده آن‌ها دولتی هستند ادامه بدهیم.

معاون فرهنگی، آموزشی و پژوهشی ستاد اقامه نماز یادآور شد: یکی از عمده نگرانی‌ها در حوزه تعلیم و تربیت بحث جشن تکلیف دختران و پسران است که متاسفانه در این موضوع گاهی اوقات یک سری اعمال سلیقه‌هایی صورت می‌گیرد و یک استاندارد خاصی وجود ندارد به همین جهت ما با کمک آموزش و پرورش یک طرح معنوی در قالب اردوی سه روزه جشن تکلیف ویژه پسران تازه مکلف شده در پایه اول دوره دوم متوسطه داریم که ان‌شاءالله در این عرصه بتوانیم به یک منش و دستور مناسب در عرصه جشن تکلیف پسران برسیم و در این اردو دانش آموزان را به موضوع نماز دعوت می‌کنیم.

سرگزی تاکید کرد: هم‌چنین همزمان برای معلمان پایه سوم دخترانه هم در راستای موضوع جشن تکلیف برنامه‌های خاصی داریم و این برنامه آموزشی در قالب ۱۰۰ کلاس برای چهار هزار معلم پایه سوم دخترانه است که آموزش‌های تخصصی را می‌بینند تا بتوانند به نوعی دانش آموزان را برای جشن تکلیف مهیا کنند.

وی یادآور شد: امسال بیست و پنجمین اجلاس سراسری نماز را داریم که به مناسبت این اجلاس درصدد هستیم در استان‌های دیگر هم به مرکزیت یک شهرستان اجلاس استانی نماز را با موضوع مرتبط با اجلاس اصلی برگزار کنیم. هم‌چنین ۵ اجلاس هم به صورت منطقه‌ای در پنج استان کشور با همکاری وزارت کشور برگزار می‌شود.

معاون فرهنگی، آموزشی و پژوهشی ستاد اقامه نماز تاکید کرد: ‌پیش‌بینی ما این است که در سال جدید بالغ بر دو میلیون نفر از برنامه‌های ستاد اقامه نماز بهره ببرند که عمده آن‌ها نسل جوان و گروه‌های موثر جامعه هستند.

سرگزی در ادامه گفت: در سال گذشته در ۱۹۰۶ مسجد کشور نماز صبح احیا شد و درصدد هستیم که بتوانیم امسال هم این آمار را بیشتر کنیم و برای ترویج اقامه نماز صبح در مساجد سعی کرده‌ایم که یک کمیته مردمی ایجاد شود آن هم تحت نظارت نماینده ولی فقیه هر شهرستان تا بتوانیم از ظرفیت‌های تمام شهرستان‌ها برای اقامه نماز صبح بهره ببریم.

وی گفت: ‌از جمله برنامه‌های ما برای ترویج اقامه نماز صبح گفت‌وگوی چهره به چهره با اهالی هر محل است. ما در کشور ۷۰ هزار مسجد داریم که امیدواریم بتوانیم در همه این مساجد اقامه نماز صبح را داشته باشیم و برای حرکت باید از متولیان شروع کنیم تا بتوانیم به اقامه نماز صبح در جامعه بپردازیم.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code