تلویزیون بیشتر برای سرگرمی بودجه می‌گذارد تا آموزش

۲۴ اردیبهشت
0

تهیه‌کننده برنامه «معیار» که معتقد است «باید به شبکه آموزش و به طور کلی برنامه‌های آموزش محور سیما، بودجه بیشتری تعلق بگیرد»، در همین زمینه گفت: برنامه‌های آموزشی باید به گونه‌ای ساخته شود که برای مخاطبان جذابیت داشته باشد؛ درست همان چیزی که مخاطب می‌پسندد، مقداری تفریح به همراه مقداری آموزش؛ متاسفانه در جامعه ما شرایط بدین گونه است که مردم خیلی سخت آموزش را می‌پذیرند.

او در پاسخ به این پرسش که رسانه ملی چقدر در راستای آموزش‌پذیری مخاطبان فرهنگ‌سازی کرده است، اظهار کرد که «خیلی کم؛ تلویزیون بیشتر برای تفریح و سرگرمی بودجه می‌گذارد و برای من تهیه‌کننده هم بیشتر صرف می‌کند یک برنامه تفریحی بسازم تا آموزشی؛ البته این به مشکلات و شرایط مالی سازمان صداوسیما برمی‌گردد؛ ولی به هر حال از آنجا که مردم به تماشای تفریح و سرگرمی بیشتر علاقه‌مند هستند، برنامه‌های آموزش‌محور هزینه می‌خواهد.

علیرضا میراحسنی در گفت‌وگویی که با خبرنگار سرویس تلویزیون و رادیو ایسنا داشت، درباره برنامه «معیار» و بازخورد این برنامه در میان مخاطبان سخن گفت.

او میزان استقبال مخاطبان از برنامه «معیار» را به نسبت خوب برشمرد و یادآور شد: مخاطبان از مثال‌های عملی که کارشناسان درباره موضوعات مختلف مطرح می‌کردند، استقبال کردند؛ همیشه استاندارد آن‌طور که باید و شاید خودش را معرفی نکرده بود و مردم آن را فقط در حد یک آرم می‌شناختند در صورتی که اینچنین نیست؛ از طریق پیامک‌ها متوجه شدیم که مردم نسبت به مواردی از این دست که در برنامه مطرح می‌شد، واکنش‌های خوبی داشتند.

میراحسنی با بیان اینکه استاندارد باید خودش قدم پیش بگذارد و در این راستا با صداوسیما همکاری کند، اظهار کرد: اگر برنامه ادامه داشته باشد، به مشکلات استاندارد بیشتر خواهیم پرداخت، همچنین نظرات کارشناسان و مردم را در کنار هم قرار می‌دهیم و مقایسه می‌کنیم تا یک رودرویی بین و مردم و کارشناسان به وجود آید.

تهیه‌کننده برنامه «معیار» درباره میزان مخاطبان برنامه‌ها آموزش محور خاطرنشان کرد: نمی‌توان گفت که برنامه‌های آموزشی مخاطب کمتری دارند؛ من خودم تهیه‌کننده تلویزیون هستم ولی متاسفانه یکی از مشکلات عمده جامعه ما این است که مردم خیلی تلویزیون نگاه می‌کنند و کمتر کتاب می‌خوانند و این خیلی بد است. شبکه آموزش هم همانند کتاب است و مطالبی را مطرح می‌کند که مردم باید وقت بگذارند و آنها را یاد بگیرند؛ به خاطر همین هم مخاطبان خاص خودش را دارد. به هر حال با توجه به شرایط امروز جامعه ما که مردم بیشتر از برنامه‌های سرگرم‌کننده استقبال می‌کنند، نباید انتظار داشته باشم که افراد زیادی بیایند و آموزش اختیاری ببینند. اما باید یکسری اجبارها برای یادگیری وجود داشته باشد، برای مثال در راهنمایی و رانندگی چقدر سخت باید بگوییم که بین خطوط حرکت کنید یا راهنما بزنید.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code