تکمیل ۱۰۰ هزارمین گردش ایستگاه فضایی بین‌المللی دور زمین

۲۸ اردیبهشت
0

ایستگاه فضایی بین‌المللی(ISS) که بیش از ۱۷ سال را در مدار پایین زمین(LEO) گذرانده در حال حاضر با موفقیت توانسته صد هزارمین دور خود را به اتمام برساند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا به نقل از ناسا، ایستگاه فضایی بین‌المللی برای صدهزارمین بار به دور سیاره مادر خود چرخیده و رویدادهای جدیدی را به ثبت رسانده است.

ایستگاه فضایی بین‌المللی که کار خود را از سال ۲۰۰۰ آغاز کرده بیش از چهار میلیارد و ۲۵۴ میلیون و ۴۶ هزار و ۹۷۴ کیلومتر را در فضا حرکت کرده که این میزان معادل ۱۰ بار سفر به دور مریخ است.

این ایستگاه برای اولین بار در سال ۱۹۹۸ راه اندازی شد و امروزه به عنوان تنها پایگاه قابل سکونت انسان فراتر از پوسته جو زمین است.

این ایستگاه که تقریبا به اندازه یک زمین فوتبال آمریکایی است در حدود ۲۲۲ فضانورد را در خود جای داده است که در طول این دوره از اقامت خود بیش از ۱۲۰۰ برنامه آزمایشی از چاپ سه بعدی گرفته تا انجام پژوهش در زمینه اثرات جاذبه بر روی دوقلوها را انجام داده اند.

یکی از نکات جالب توجه در مورد این ایستگاه فضایی، عکس های گرفته شده توسط خدمه اکسپدیشن ۴۷ است که به تازگی از مزر سه میلیون گذشته است.

در کنار مزایای فراوانی که این ایستگاه فضایی داشته، معایبی نیز وجود داشته که مهمترین آن وجود زباله های انبوه فضایی در فضا است که در حال حاضر این رقم بالغ بر ۱۲ هزار قطعه زباله فضایی در اندازه ده سانتی متر(۳٫۹ اینچ) تخمین زده شده است. این زباله ها با سرعت ۱۵ کیلومتر در ثانیه(۹٫۳۲ مایل در ثانیه) در مدار زمین در حال حرکت هستند.

علاقمندان به مشاهده این ایستگاه فضایی با چشم غیر مسلح، می‌توانند به وبسایت اختصاصی ناسا مراجعه کنند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code