اعتراض به ثبت «نان کرنو» به نام شهر بابک

۰۱ خرداد
0

یکی از دوستداران میراث فرهنگی شهر انار نسبت به ثبت ملی «نان کرنو» به نام «شهر بابک» استان کرمان اعتراض کرده و می‌گوید: «شهر تاریخی انار» نیز یکی از خاستگاه‌های پخت این نان در استان کرمان است و باید این پرونده به نام هر دو باشد تا بر ارزش جشنواره افزوده شود.

به گزارش خبرنگار میراث فرهنگی ایسنا، قرار است در جشنواره سراسری سپیدچادران عشایر که از امروز یکم تا سوم خرداد در شهر «بابک» برگزار می‌شود، از ثبت «نون کُرنون» رونمایی شود.

در حالی که احسانی، معاون سابق صنایع دستی استان کرمان از نان «کُرنون» به‌عنوان یک نان محلی متفاوت نام می‌برد که فقط در منطقه بورجال شهر بابک تهیه می‌شود، محمدرضا نسب‌عبداللهی، پژوهشگر انار قدیم، در این زمینه به خبرنگار ایسنا می‌گوید: مسئولان شهر بابک و سازمان میراث فرهنگی نان کُرنو را به نام شهر بابک ثبت ملی کرده‌اند که متاسفانه به نوعی بی‌توجهی به یکی دیگر از خاستگاه‌های این نان یعنی شهرستان انار است.

این دوستدار میراث فرهنگی شهر انار و نویسنده کتاب «تاریخ انار» در یادداشتی که در اختیار ایسنا قرار داده، با تاکید بر اظهارات خود، نوشته است: «سرگذشت نان کُرنو آن‌قدر دور است که تنها می‌توانیم به مدارکی استناد کنیم که شاید از نیمه عمر این نان سر برآورده باشد. سال‌هاست شهرهای همجوار بر سر داشته‌های مشترک‌شان نابرادری می‌کنند. ما مدارکی داریم، شما مدارکی دارید و دیگران … .

ثبت این نان به نام یک شهر جز تفرقه و جدایی چه حاصلی می‌تواند داشته باشد؟ ما به اتحاد و احساس برادری و برابری نیاز داریم. جشنی را که می‌توانست همه‌ ما را خوشحال و احساس برادری را تقویت کند می‌توان تبدیل کرد به شادی عده‌ای و ناراحتی عده‌ای دیگر و پررنگ کردن خطوط و فاصله‌ها.

برخی چیزها نشانه‌های هویت ملی ما هستند تا ملیت ما را تقویت کنند. نشانه‌های فرهنگی ما هستند. در ازای ثبت این موارد به کسی چیزی نمی‌بخشند و قرار نیست چیزی به مکانی اضافه شود و از مکانی کم شود. اگر منطقه‌ای برخی از هویت منطقه‌ای دیگر را ملک مطلق خود به حساب بیاورد این بر بزرگی‌اش اضافه نمی‌کند بلکه نشان می‌دهد چشم بر روی واقعیت بسته است و هویتی را که می‌تواند فراگیرتر باشد محدود کرده است.

چه کسی می‌تواند منکر آن شود که نان کرنو در انار پخت نمی‌شده است؟ آیا کسی به یاد دارد زمانی را که این نان در انار نبوده است؟ پدرانِ پدران ما از همین نان می‌خورده‌اند و مادران مادران ما همان را می‌پخته‌اند. آیا قید عبارت «فقط این نان در شهر بابک پخت می‌شده» در مصاحبه عوامل برگزاری جشنواره ثبت ملی نان کرنو در شهر بابک و انحصاری کردن این موضوع چیزی جز یک توهم و فرض محال نیست؟

ثبت ملی نان کرنو باید به نام شمال غرب استان کرمان، یعنی انار و شهر بابک انجام شود تا واقعیت داشته باشد و این افزودن ارزش جشنواره است نه کاستن آن. دعوت نکردن یکی از والدین به عروسی هرگز نسبت پدری و مادری را نفی نمی‌کند، بلکه کوتاهی اندیشه و بی‌توجهی و عدم درک عمق مسایل فرهنگی را نشان می‌دهد.»

مراسم ثبت نان کرنو در فهرست آثار ملی قرار است امروز شنبه اول خرداد در جشنواره سراسری سپیدچادران عشایر برگزار شود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code