امید دمیرتاش به ورود دادگاه قانون اساسی ترکیه به پرونده مصونیت نمایندگان

۰۱ خرداد
0

رئیس حزب اپوزیسیون حامی کردهای ترکیه موسوم به دموکراتیک خلق ابراز امیدواری کرد دادگاه قانون اساسی اقدامی را که مصونیت از مجازات برخی نمایندگان پارلمان این حزب را از آن‌ها می‌گیرد، باطل کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه حریت، پارلمان ترکیه روز جمعه لایحه لغو مصونیت از مجازات ۱۳۸ نماینده پارلمانی را که با اتهامات کیفری مواجه‌اند تایید و راه را برای آغاز روندهای قانونی علیه آن‌ها هموار کرد. برای آنکه این لایحه تبدیل به قانون شود همچنان نیازمند تاییده نهایی رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه است.

اما صلاح‌الدین دمیرتاش، یکی از رهبران حزب دموکراتیک خلق به خبرنگاران گفت: تلاش می‌کنیم تا دادگاه قانون اساسی جلسه‌ای در خصوص این مساله برگزار کند. ما به حمایت ۵۲ نماینده دیگر برای ارائه درخواست باطل کردن این لایحه به دادگاه قانون اساسی نیازمندیم. اگر ۵۲ نماینده در پارلمان وجود دارندکه با “کودتا” مخالف هستند، بیایند و درخواست ما را امضا کنند.

دمیرتاش ادامه داد: هنگامی که نمایندگان پارلمان در چند روز آتی شروع به امضای این درخواست کنند، شاهد حضور ۵۲ فرد شجاع و دلیر در پارلمان خواهیم بود.

برای آنکه دادگاه قانون اساسی به این درخواست رسیدگی کند، باید دست‌کم ۱۱۰ نماینده پارلمان این درخواست را امضا کنند. اسماعیل قهرمان، رئیس پارلمان ترکیه اعلام کرد برنامه رفع مصونیت از مجازات برخی نمایندگان با ۳۷۶ رای موافق و ۱۴۰ رای مخالف تصویب شد.

حزب حاکم عدالت و توسعه با ۳۱۶ کرسی در پارلمان و حزب اپوزیسیون حرکت‌ ملی‌گرا با ۴۰ کرسی در پارلمان از این لایحه حمایت کردند.

به گفته دمیرتاش گفت، برخی از نمایندگان حزب اپوزیسیون مردم جمهوری‌خواه نیز از این لایحه حمایت کردند.

از ۱۳۸ نماینده‌ای که با اتهامات کیفری مواجه هستند و ممکن است براساس این برنامه معافیت از مجازات خود را از دست دهند، ۲۷ تن متعلق به حزب حاکم عدالت و توسعه، ۵۱ تن از حزب اپوزیسیون مردم جمهوری‌خواه، ۵۰ تن از حزب اپوزیسیون دموکراتیک خلق، ۹ تن از حزب حرکت ملی‌گرا و یک نماینده مستقل از آنکارا هستند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code