جنگل‌های اتریش چگونه مدیریت می‌شوند؟

۰۳ خرداد
0

استاد دانشگاه بوکو اتریش درباره نحوه مدیریت بر جنگل‌های این کشور توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه مازندران، پروفسور دوخ بیچلر امروز در کارگاه بین‌المللی «مدیریت پویای جنگل های طبیعی» که در دانشکده منابع طبیعی پردیس نور برگزار شد، گفت: مدیریت جنگل‌ها براساس اهداف، تعیین و براساس آن هدف مدیریت اعمال می‌شود.

وی با بیان اینکه جنگل دارای فواید زیست محیطی است، افزود: ۴۹ درصد مساحت اتریش که به اندازه ۱۰ درصد مساحت ایران است از جنگل پوشیده شده است.

استاد دانشگاه بوکو اتریش با اشاره به شیوه‌های مختلف مالکیت جنگل‌های اتریش تصریح کرد: در مدیریت جنگل‌ها اهدافی از قبیل تولید چوب، پرداختن به موضوعات گردشگری، رفاهی و زیست محیطی تعریف می‌شود.

وی افزود: در جنگل شناسی نزدیک به طبیعت حفظ جنگل‌های سایه پسند توجه شده و در پایداری جنگل توجه به تنوع گونه‌ها، فرایند خود تدریجی احیا، پایداری و مقاومت جنگل به عوامل مخرب بیان شده است.

استاد دانشگاه بوکو اتریش اظهار کرد: چرای دام در مدیریت جنگل مهم است و مهمترین اثر چرای دام، کاهش زادآوری است. این مشکل را یکی از مشکلات بزرگ جنگلداری ایران اعلام کرده‌اند. در سال‌های گذشته بهره برداری از جنگل فقط برای چرای دام بود که بعدها با ارائه طرح ساماندهی، همه مناطق آلپی برای چراگاه و برخی برای چوب در نظر گرفته شد.

بیچلر با بیان اینکه چرای دام موجب آسیب به ریشه درختان و کاهش ارزش چوب می‌شود، ادامه داد: مقابله با فرسایش خاک به عنوان یکی از کارکردهای جنگل در اتریش مطرح است.

وی با اشاره به اینکه ساماندهی مدیریت جنگل باید ذینفعان جنگل همچون دامداران، تولیدکنندگان چوب، شکارچیان، توریسم و انجمن‌های حفاظت از جنگل را شامل شود، افزود: در مدیریت جنگل اتریش مدیریت چند کارکردی مورد تحقیق قرار گرفت و بکارگرفته شد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code