اصلاحات دمشق در پیش‌نویس قانون اساسی تهیه شده از سوی روسیه

۰۷ خرداد
0

دمشق از پیش‌نویس قانون اساسی که روسیه برای سوریه تدوین کرده است، اطلاع یافته و اصلاحاتی را در آن انجام داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه الاخبار لبنان، اخیرا روسیه تکمیل پیش‌نویس قانون اساسی سوریه را که شامل اصلاحاتی در قانون اساسی کنونی این کشور است، به پایان رساند.

دمشق نیز از این پیش‌نویس اطلاع یافته و در حال بررسی و انجام اصلاحات در آن و حذف برخی مواد آن است.

براساس اطلاعاتی که الاخبار به آن دست یافته دمشق اصطلاح “اتحادیه مناطق” را از این پیش‌نویس حذف و با دادن هرگونه اختیارات گسترده به ادارات محلی مخالفت کرده است. همچنین اصلاحاتی را در این پیش‌نویس انجام داده که مهم‌ترین آن تأکید بر لزوم عربی بودن جمهوری سوریه و داشتن اختیارات گسترده درباره قانون‌گذاری از سوی رئیس‌جمهور است.

در پیش‌نویسی که روسیه برای سوریه تدوین کرده است، به جای کشور عربی سوریه، عبارت جمهوری سوریه قرار داده شده و اختیارات رئیس‌جمهور کاهش یافته و به ادارات محلی اختیارات گسترده داده می‌شود.

به گفته منابع، هنوز مشخص نیست که پیش‌نویسی که به دست روسیه تدوین شده، پیش‌نویس نهایی است یا خیر اما از موافقت اولیه آمریکا برخوردار است.

براساس اصلاحاتی که دمشق در این پیش‌نویس انجام داده، لفظ “اتحادیه مردم” باید حذف شود و کسی که نامزد ریاست‌جمهوری می‌شود باید از پدر و مادری متولد شده باشد که در سوریه به دنیا آمده باشند.

همچنین بند میانجیگری رئیس‌جمهور میان مقامات حکومت و بین حکومت و جامعه حذف می‌شود و اختیاراتی درباره مسئله قانون‌گذاری به رئیس‌جمهور داده می‌شود.

همچنین تعیین افسران ارشد جزو اختیارات رئیس‌جمهور است.

براساس این اصلاحات اختیار داده شده به دولت در این پیش‌نویس برای تعیین و اخراج کارمندان دولت و نظامیان براساس قانون لغو می‌شود.

نام بانک مرکزی سوریه به همان صورت باقی می‌ماند.

در پیش‌نویسی که روسیه تهیه کرده، پیشنهاد شده که بانک مرکزی سوریه به بانک ملی سوریه تغییر یابد.

براساس اصلاحاتی که سوریه در این پیش‌نویس انجام داده، اصلاح قانون اساسی جدید از زمان تدوین ظرف سه سال ممکن است نه یک سال.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code