دیدار معاون ظریف با مقامات تفلیس

۰۷ خرداد
0

در آستانه برگزاری جشن های بیست و پنجمین سالگرد استقلال گرجستان، ابراهیم رحیم پور معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه در سفر به تفلیس دیدارهای جداگانه ای با آقای «جالاغانیا» معاون آسیا و اقیانوسیه و آفریقای وزارت امور خارجه و آقای «جانلیدزه» وزیر امور خارجه گرجستان داشت.

به گزارش ایسنا در این ملاقات‌ها، ابعاد مختلف روابط دو جانبه و به ویژه طرح ها، پروژه های درازمدت و پایدار و همکاری‌های اقتصادی و تجاری و همچنین آخرین تحولات گردشگری و مناسبات مردمی بین دو کشور مورد تبادل نظر مسئولان عالی‌رتبه سیاسی دو کشور قرار گرفت و راهکارهای توسعه و گسترش آنها نیز بررسی شد.

در این رابطه مقامات عالی وزارت امور خارجه گرجستان اعلام کردند: بیانیه‌های دولتی و دستور العمل‌های لازم در راستای رفع تحریم‌ها و اجرای برجام به بانک مرکزی و وزارت اقتصاد گرجستان ابلاغ شده و از نظر دولت گرجستان هیچ مانعی برای استقرار مجدد و توسعه همکاری‌های بانکی بین دو کشور وجود نخواهد داشت.

ضمنا با توجه به اجرای مجدد موافقتنامه لغو روادید برای اتباع ایرانی از سوی گرجستان، موضوع برقراری پروازهای هفتگی بین دو کشور که طی دو هفته آینده به بیش از ۱۰ پرواز خواهد رسید، نیز بررسی و تبادل نظر شد .

همچنین در خصوص مزیت‌های ترانزیتی دو کشور ایران و گرجستان و طرح‌های توافق شده و در حال بررسی برای استقرار و تقویت کریدورهای حمل و نقل بین دو کشور (زمینی ،هوایی ،ریلی) گفت‌وگو و تبادل نظر شد.

وزیر امور خارجه گرجستان از این که جمهوری اسلامی ایران از اولین کشورهایی بوده که استقلال گرجستان را به رسمیت شناخته و در طول ۲۵ سال روابط دو جانبه، همواره از استقلال و تمامیت ارضی گرجستان حمایت کرده است و همچنین از سفر رحیم پور به تفلیس در آستانه بیست و پنجمین سالگرد استقلال گرجستان تشکر و ابراز خرسندی کرد.

ضمنا در این دیدارها موضوع همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی بین دو کشور و تحولات مناطق پیرامونی ایران و گرجستان مورد توجه و بررسی طرفین قرار گرفت.

در دیدار معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه ایران با وزیر امور خارجه گرجستان، دعوتنامه اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور ایران به آقای «کوبریکاشویلی» نخست وزیر گرجستان، به این دیپلمات گرجستانی ارائه شد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code