بازداشت رئیس انجمن روزنامه نگاران مصر توسط پلیس

۱۱ خرداد
0

عضو هیات مدیره انجمن روزنامه نگاران مصری و وکیل مدافع این انجمن تصریح کرد که پلیس رئیس انجمن روزنامه نگاران و دو عضو در شورای انجمن را به اتهام پناه دادن به دو خبرنگار که تحت تعقیب دستگاه قضا بودند و همچنین ترویج شایعات بازداشت کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سید ابو زید، وکیل مدافع انجمن روزنامه نگاران در مصاحبه با رویترز گفت که یحیی قلاش، رئیس انجمن روزنامه نگاران و جمال عبدالرحیم، دبیرکل و خالد البلشی، جانشین رئیس شورای این انجمن برای انجام بازجویی‌ها از آنها به اداره پلیس در قاهره رفتند و دادستانی برای آنها قرار وثیقه‌ای معادل ۱۰ هزار پوند (۱۱۲۶٫۱۵ دلار) تعیین کرده است.

این وکیل مدافع و همچنین اسامه داوود، عضو شورای این انجمن اعلام کرد که این سه تن از آنجا که اتهام‌های مطرح شده علیه خود را نپذیرفتند، با قرار وثیقه مخالفت کردند.

اما منابع قضائی و امنیتی اعلام کردند که افراد دیگری در این انجمن این ضمانت را پرداخت کرده‌اند و این سه تن آزاد خواهند شد.

عفو بین‌الملل بازداشت این افراد را محکوم و آن را کمپینی بی‌سابقه علیه رسانه‌ها در مصر توصیف کرد و مسئولان مصری را به این امر ترغیب نمود که اتهام‌ها علیه روزنامه نگاران را لغو کنند.

پلیس مصر در دوم مه جاری به مقر انجمن روزنامه نگاران در قاهره یورش برد و دو روزنامه نگار را که در آنجا بودند، به اتهام انتقاد از دولت بازداشت کرد.

قلاش و انجمن روزنامه نگاران این بازداشت را که اعتراضات روزنامه نگاران را به دنبال داشت، محکوم کردند. این انجمن دو روز پس از این رخداد بیانیه‌ای را صادر کرد و خواهان عزل وزیر کشور شد.

مسئولان انجمن تصریح کردند که پلیس حق تفتیش و بازرسی ساختمان انجمن را ندارد، مگر در حالتی که رئیس انجمن یا نماینده وی در آنجا حضور داشته باشند.

وزارت کشور این مساله را تکذیب کرد که نیروهای امنیتی به ساختمان انجمن یورش برده باشند. وزارت کشور اعلام کرد که محمود سقا و عمرو بدر، دو روزنامه نگار که در پایگاه بوابه ینایر فعالیت می‌کردند، به اتهام اشاعه دروغ و در اختیار داشتن سلاح گرم تحت تعقیب بودند.

دادستانی در بیانیه‌ای اعلام کرد که پلیس از لحاظ قانونی حق دارد وارد ساختمان شود، چراکه دو حکم جلب برای سقا و بدر به دلیل اتهام‌هایی که ارتباطی با روزنامه نگار بودن آنها ندارد، صادر شده بود.

پیشتر هزاران فعال مقابل ساختمان انجمن روزنامه نگاران در روز ۱۵ آوریل تجمع کردند تا اعتراض خود را نسبت به اعطای دو جزیره مصری تیران و صنافیر به عربستان سعودی ابراز کنند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code