پیشنهادی برای ایجاد "پژوهشکده میراث طبیعی"

۱۱ خرداد
0

سید محمد بهشتی از انجام اقدامات اولیه برای ایجاد «پژوهشکده میراث طبیعی» در پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری خبر داد.

به گزارش ایسنا، رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری فعالیت‌های صورت گرفته در میراث فرهنگی را در سه حوزه حفاظت، پژوهش و معرفی دانست و با تاکید بر این‌که در این میان، کار پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری بر امر پژوهش متمرکز است، افزود: اتفاق خوبی که از برنامه پنج‌ساله چهارم به بعد افتاد این بود که میراث طبیعی در قوانین کشور جایگاه پیدا کرد، چون تا قبل از آن وقتی از طبیعت صحبت می‌شد، مسائل محیط زیست و منابع طبیعی مطرح می‌شدند .

او با اشاره به اینکه این مسائل باید در وجهه فرهنگی در حوزه میراث طبیعی بررسی شوند، میراث طبیعی را بخشی از طبیعت دانست که مشمول تعامل با انسان شده است و افزود: هرچند موضوع میراث طبیعی در قوانین کشور موضوعیت یافته است، اما متأسفانه در دولت قبل رسیدگی به این موضوع مسکوت ماند.

او اضافه کرد: از این به بعد سعی داریم فعالیت در این حوزه را به طور جدی از سر بگیریم، به نحوی که مجوز راه‌اندازی گروه میراث طبیعی برای پژوهشگاه صادر شده و درصدد راه‌اندازی پژوهشکده‌ای با این نام هستیم.

جدید بودن دانش میراث طبیعی

رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ادامه داد: به دلیل جدید بودن دانش میراث طبیعی این موضوع هنوز تبیین نشده است، اما دانشکده منابع طبیعی می‌تواند درراه شناخت این دانش پژوهشگاه را یاری رساند .

بهشتی با طرح مثالی ادامه داد: اسناد به جای مانده از گذشته دلالت بر این دارند که از ابتدای دوران ساسانی تا نیمه قاجار، ایرانیان سرزمین خود را بهترین سرزمین می‌دانستند؛ اما از آن به بعد دیدگاه‌شان تغییر کرد.

وی این پدیده را جدید و خسارت‌بار دانست و گفت: در این راه زیان‌های وارد شده به سرزمین ایران بیشتر از آبادانی بوده است، چون سرزمین‌مان را به صفت میراث طبیعی به جای نیاورده‌ایم. در واقع شیوه‌هایی که در مورد مسائل مربوط به میراث طبیعی به کار می‌گیریم باید با مختصات سرزمین‌مان یکی باشد .

ماموریت پژوهشگاه میراث فرهنگی

او مأموریت پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری را پاسخ گویی به دو پرسش اعلام و بیان کرد: اینکه ایران کجاست و ایرانیان که هستند از طریق علوم مختلف مانند مردم‌شناسی و باستان شناسی در این مرکز پاسخ داده می‌شوند، چون اگر این پرسش‌ها را پاسخ بگوییم توسعه در کشور سنجیده‌تر، معقولتر، پایدار و مطمئن تر خواهد بود.

توانائی دانشکده منابع طبیعی در حوزه میراث طبیعی

او با اشاره به سابقه طولانی دانشکده منابع طبیعی گفت: این دانشکده می‌تواند اتفاقات بزرگی را در حوزه‌های مرتبط رقم زند، چون برخلاف دانشگاه‌های دیگر با این دانشکده فصل مشترک‌های زیادی داریم.

وی افزود: همه‌ی پژوهشکده‌های پژوهشگاه اعم از ابنیه و بافت، باستان‌شناسی و حفاظت و مرمت در اموری که فعالیت می‌کنند با حوزه‌های فعالیت این دانشکده مرتبط است و می‌توانیم همکاری‌های گسترده‌ای را درا ین زمینه انجام دهیم .

ایجاد کارگروهی مشترک میان پژوهشگاه و منابع طبیعی

او در پایان پیشنهاد راه‌اندازی کارگروه مشترکی متشکل از اعضای پژوهشگاه و دانشکده منابع طبیعی را داد تا اعضای آن پیش‌نویس تفاهم‌نامه‌ای میان دو مرکز را تهیه کرده و به موازات آن پروژه‌هایی به فهرست‌بندی شود.

منابع طبیعی، میراث‌دار قدیم سرزمین در سیستم های تاریخی

سید احمد محیط طباطبایی، مشاور ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری دیگر سخنران این نشست با اشاره به تفاوت ماهوی بین منابع طبیعی و کشاورزی از نظر نگاه به زمین بیان کرد: دانشکده کشاورزی علوم جدید در عرصه‌های باغبانی‌ و کشاورزی را وارد ایران کرد، اما دانشکده منابع طبیعی به نوعی میراث‌دار قدیم سرزمین در سیستم‌های تاریخی است .

او افزود: همواره در دانشکده منابع طبیعی حفظ منابع طبیعی و انتقال آن به آیندگان بر اساس حافظه تاریخی و تجربه گذشتگان مد نظر مسئولان بوده است نه بهره برداری از آن.

وی افزود: در حوزه منابع طبیعی بهره‌وری از منابع طبیعی مبتنی بر ارزش‌ها، حافظه تاریخی و حفظ شیوه‌های قدیمی تا امروز است. گردشگری در زمینه های مختلف می تواند با پردیس کشاورزی و منابع طبیعی همکاری کند پیشنهاد کرد پژوهشگاه یک پژوهشکده مجازی در این دانشکده تأسیس کند تا همکاری ها گسترده تر شوند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code