کشف اشیاء اشکانی در ایلام

۱۷ خرداد
0

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ایلام از کشف اشیاء عتیقه در شهرستان دره‌شهر خبر داد .

«عبدالمالک شنبه‌زاده» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه ایلام، اظهار کرد: با همکاری نیروهای انتظامی شهرستان دره شهر تعدادی اشیاء از افراد سودجو کشف و ضبط‌شده و طی بررسی‌های به‌عمل‌آمده توسط کارشناسان این اداره کل مشخص شد که این اشیاء شامل پیکره حیوانی کل یا بز کوهی به‌صورت نشسته بوده که درانتها با افزودن یک جام به تندیس مربوطه ظرفی را بانام ریتون یا تکوک به وجود آورده‌اند.

وی افزود: ظرف ریتون جزء ظروف خاص با کاربری خاص جهت استفاده نوشیدنی بوده که در اشکال و فرمهای خاص بیشتر گاو،شیر کل و بزکوهی و.. ساخته‌شده‌اند.

شنبه‌زاده خاطرنشان کرد: با توجه به خاص بودن این ظروف مطمئناً این ظروف جزء ظروف اعیانی و برای اشخاصی خاص مورداستفاده قرارگرفته است و جنس این ظروف از طلا،نقره، مفرغ، سفیدروی و سفال است ساخت و استفاده از این ظروف تا پایان دوران تاریخی متداول بوده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ایلام اضافه کرد: ریتون کشف‌شده با تندیس بز کوهی به‌صورت نشسته و با شاخ‌های بلند با هفت‌بند از جنس مفرغ بوده که با توجه به فرم و نوع ساخت اصل این شی مربوط به دوران پارت(اشکانی) بوده است.

انتهای پیام

عکس تزئینی است*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code