داستان انتقال گاوهای آبستن در گلستان چه بود؟

۱۴ تیر
0

در سال ۸۹، وزارت کشاورزی یک برنامه ده ساله ای را مبنی بر تولید شیر به میزان ۱۰ میلیون تن را در جهت تولید لبنیات و گوشت در کشور ترسیم کرده بود و ورود این گاوها به کشور می توانست به تحقق این برنامه کمک کند.


این شرکت آنطور که مسوول آن می گوید: سالانه ۷۰۰ تا ۸۰۰ گوساله نر را به بازار ایران عرضه می کرده که مرکز اصلاح نژاد ایران از آنها برای تکثیر این نژاد استفاده می کرده است. اما در سال ۹۳، با ایجاد اختلاف مالی بین مسوولان این گاوداری و ایجاد پرونده در دادگاه، مجوز توقیف اموال شرکت صادر می شود که در نهایت گاوها در لیست اموال محکوم به بازداشت قرار می گیرند. براساس کارشناسی صورت گرفته این گاوها جمعا ۱۸ میلیارد تومان می ارزیدند که متاسفانه بی توجهی مسوولان منجر به انتقال این گاوها در شرایط آبستن بودن، به مکان دیگر شد که در پی آن تعدادی از گاوها تلف و برخی هم سلاخی شدند. 


در همین ارتباط دکتر شاپور فکوری، سرپرست شبکه دامپزشکی شهرستان آق قلا، در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، درخصوص حوادث اتفاق افتاده در یکی از دامداری های سطح استان عنوان کرد: به دلیل اختلافات مالی ایجاد شده در این دامداری و در ادامه آن شکایت فرد شاکی به دادگاه، آن فرد توانسته است از دادگاه حکمی برای انتقال گاوها بگیرد و در حال حاضر نیز در این دامداری هیچ گونه دامی وجود ندارد و تمام گاوها موجود در این دامداری با حکم دادگاه و حضور نماینده دادگاه در ۲ روز تخلیه شده است.


وی تاکید کرد: انتقال گاوها باید با مجوز و زیر نظر کارشناسان دامپزشکی انجام می شده است. ما از این انتقال خبر داشتیم و ماشین های انتقال گاو را هم دیده بودیم، ولی در زمان انتقال هیچ یک از کارشناسان ما آنجا حضور نداشته اند و  این انتقال بدون مجوز دامپزشکی انجام شده است. در روز اول حدود ۲۶۰ دام به یک دامداری در بهشهر و مابقی دام ها در روز دوم به دامداری هایی در سرخنکلا، ایلوار و شصت کلا منتقل شده اند.


سرپرست شبکه دامپزشکی شهرستان آق قلا با اشاره به اینکه هیچ دامی به کشتارگاه منتقل نشده است و ذبحی نیز صورت نگرفته است، افزود: فیلم منتشر شده در این زمینه نیز معتبر نیست و در آن مشخص نیست که این گاوها مربوط به کدام دامداری هستند.


وی با بیان اینکه در این گاوداری ۱۱۵۸ گاو وجود داشته است، خاطر نشان کرد: کشتارگاه اینچه برون یک کشتارگاه صنعتی است و ظرفیت ذبح بیشتر از ۴۰ گاو در آن وجود ندارد. همچنین مابقی کشتارگاه های موجود در این منطقه نیز به صورت سنتی هستند که ظرفیت ذبح در آن ها نیز بیشتر از ۳ گاو در طول روز نیست، لذا با توجه به ظرفیت کشتارگاه های موجود در سطح استان امکان ذبح این تعداد گاو در طول یک روز در این منطقه وجود ندارد.


فکوری تصریح کرد: انتقال این گاوها بنا به دستور دادگاه صورت گرفته و با وجود مطرح شدن مسائل بهداشتی در زمینه انتقال گاوها و حضور اداره کل دامپزشکی در دادگاه، باز هم تاکید بر انتقال گاوها وجود داشت و در ادامه نیز نتوانستیم از این انتقال جلوگیری کنیم.


به گزارش ایسنا، احمد قلندری، مدیرعامل بزرگترین واحد پرورش گاو شیری نژاد هلشتاین در گلستان اظهار کرد: این گاوها با وجود دستور مستقیم رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان و دستور مستقیم دادگستری استان، در لیست اموال شرکت قرار گرفته است و برهمین اساس شبانه طلبکاران شرکت، گاوها را به کشتارگاه انتقال داده اند. 


براساس اظهارات وی، در حالی این انتقال صورت گرفته که پنج گاو در همان لحظه زایمان کرده بودند و با همان شرایط نامناسب آنها را به سمت کشتارگاه انتقال داده اند. این درحالی است که رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان طبق نامه شماره ۱۰۷۷۳/۱ در تاریخ ۳۱ فروردین ماه ۹۴، به رئیس کل دادگستری استان، این واحد پرورش گاو شیری را به عنوان واحد نمونه در امور اصلاح نژادی و تامین منابع ژنتیکی کشور معرفی کرده و خواستار رفع توقیف و بازداشت گاوها به عنوان اموال این شرکت شده است. 


در نامه‌ای که رییس جهاد کشاورزی گلستان به رییس دادگستری گلستان ارسال کرده است، آمده است: ” حفظ و نگهداری این سرمایه ملی و بیت المال و حمایت از بخش تولیدات کشاورزی و دامی کشور از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و حمایت از سرمایه گذاری در این بخش همیشه مورد توجه بوده است. از آنجا که توجیهات اقتصادی اینگونه واحدها از حساسیت ویژه‌ای برخوردار بوده، توقیف و بازداشت و نگهداشتن دام به عنوان موجود زنده دارای ریسک بالا و خطرات و ضایعات جبران ناپذیری است، لذا با توجه به جایگاه دستگاه قضایی در مباحث اقتصادی و اشتغال و جذب سرمایه گذاری و حفظ و تامین آن، مستدعی است نسبت به رفع بازداشت دامهای زنده که از حساسیت و هزینه بالایی برخوردار است، دستور بررسی و همکاری لازم را مبذول فرمایید.” 


پاراف این نامه نشان می دهد، رئیس دادگستری استان نیز این نامه را برای همکاری لازم به شعبه دادگاهی که پرونده در آن در حال بررسی بوده ارسال می کند اما در نهایت حکم بازداشت گاوها صادر می شود، آنهم گاوهایی که آخرین روزهای آبستنی خود را سپری می کردند.


انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code